آموزش رباتیک

ساخت ربات ماهی با سیستم گردش خون

یکی از جدیدترین رباتهای ساخته شده، ربات ماهی با سیستم گردش خون است.

خصوصیات رباتها

در گذشته رباتهایی ساخته می شد که بدنه ای سخت داشتند و حرکاتشان خشک بود. به مرور رباتهایی عرضه شد که دارای بدنه و حرکاتی نرم و روان بودند.

موجودات زنده، ساختار و عملکرد بسیار پیچیده ای دارند. برای ساخت ربات های الهام گرفته شده از آنها تلاش می شود به جای توجه به جزئیات ساختار، بین عملکرد ربات و عملکرد موجود زنده بیشترین تطابق وجود داشته باشد.

بسیاری از رباتها برای حرکت و تامین انرژی خود به بخشهای مختلفی چون چرخ دنده و باتری نیاز دارند. حجم و وزن اصلی ربات به این بخشها تعلق دارد.

باتریهایLithium-ion  یکی از گزینه های ذخیره انرژی هستند اما آنها بزرگ و حجیم اند.

ربات ماهی با سیستم گردش خون

ربات ماهی با سیستم گردش خون

ربات ماهی با سیستم گردش خون ، یکی از جدیدترین رباتهایی است که با الهام از موجودات زنده ساخته شده است.
این ربات، دارای یک سیستم گردش خون مصنوعی منحصر به فرد است.

با استفاده از این سیستم گردش خون مصنوعی، ربات ماهی می تواند انرژی مورد نیاز ماهیچه ها و نیروی الکترونیکی خود را تامین کند.
رباتهای هیدرولیکی با پمپ مایع تحت فشار، باعث حرکت اندامهای خود می شوند.

در ربات ماهی با سیستم گردش خون ، مایع الکترولیتی در درون کانالهایی مشابه رگ پمپاژ می شود. این مایع به عنوان مایع هیدرولیک عمل می کند. و مشابه باتری ردوکس، انرژی را در خود ذخیره می کند.

این ربات ماهی ممکن است در رقابت سرعت برنده نباشد اما استقامت خوبی دارد. یکی از بزرگترین مشکلات حوزه رباتیک تامین منبع انرژی است که در این ماهی رباتیک حل شده است.

انرژی ذخیره شده در مایع الکترولیتی سبب می شود ربات بتواند 36 ساعت به صورت مستقل و خودکار شنا کند. این زمان 8 ساعت از سایر رباتهای شناگر بیشتر است.

ربات ماهی با سیستم گردش خون نیازی به باتریهای سنگین برای تامین انرژی مورد نیاز خود ندارد. همچنین این ربات دارای استقلال بیشتری نسبت به رباتهای مشابه است.

محققان این طرح معتقدند سیستم ذخیره انرژی این ربات قابل استفاده در دیگر رباتهای نرم حاوی مایع درونی است.

دیدگاهتان را بنویسید